Mi is az a vízlábnyom? és Miért fontos?
Napról napra rengeteg vizet használunk fel az életünk során.
A vízlábnyom egy személy vagy közösség vagy éppen egy egész vállalat vízfogyasztását mutatja úgy a közvetlen, mint a közvetetten vízfogyasztás tekintetében.
Napról napra rengeteg vizet használunk életünk során.
A vízlábnyomunk egy roppant fontos és értékes mérőszám, amely azt mutatja meg, hogy az életünkhöz - nem minden esetben elengedetetlenül - szükséges élelmiszerek, termékek vagy éppen folyamatok mennyit fogyasztanak el ebből a hoszzútávon nélkülözhetetlen erőforrásból.
Napról napra rengeteg vizet használunk életünk során.
Iszunk, eszünk, mosunk, főzünk, öntözünk, etc. a vízzel, de ne feledjük, hogy az élelmiszerek, de a különböző termékek előállítására is iszonyatosan sok vizet használunk, hiszen előállításuk vízigényes. Sokszor ennek az óriási felhasznált mennyiségnek nem is vagyunk a tudatában.
A vízlábnyomunk egy roppant fontos és értékes mérőszám, amely azt mutatja meg, hogy az életünkhöz - nem minden esetben elengedetetlenül - szükséges élelmiszerek, termékek vagy éppen folyamatok mennyit fogyasztanak el ebből a hoszzútávon nélkülözhetetlen erőforrásból.
Nézzünk csak meg néhány elgondolkodtató és meglepő adatot a vízfogyasztásról!
A vízlábnyom egy személy vagy közösség vagy éppen egy egész vállalat vízfogyasztását mutatja úgy a közvetlen, mint a közvetetten vízfogyasztás tekintetében.
Nyilván a teljes előállítási folyamat során felhasznált és/vagy beszennyezett összes vízerőforrást figyelembe veszi és számolja.
A közvetlen vízlábnyomu azt mutatja meg, hogy mennyi étrékes vizet használunk fel egész életünk során ügy egyéni, mint közösségi vagy éppen vállalati vagy országos méretben. A vízlábnyom mutató közvetlen változatával pedig azt tudjuk mérni és elemezni, hogy az általunk elfogyasztott, el- vagy felhasznált javak és termékek előállítása milyen mennyiséget emészti fel vizet.
Vajon kik és hol használják el a legtöbb vizet?
Az egész Földünk teljes vízkészletének csupán nagyjából a 3 %-a alkalmas emberi fogyasztásra.
Az elhasznált víznek körülbelül a 11 %-át a háztartásokban használjuk fel, míg körülbelül 19 %-a az iparban, további 70 %-a pedig a mezőgazdaságban kerül felhasználásra.
Egyes számítások szerint a fejlődő országokban egy átlagos lakos naponta mintegy 300-320 liter vizet használ el többek között fürdéssel, mosogatással, zuhanyzással, toaletthasználattal.
Ugyanakkor nem feledhetjük, hogy ennél sokkal több vizet, akár mintegy napi 5000-5250 litert is elfogyasztunk ténylegesen, hiszen a valós vízfogyasztásunknak megközelítőleg mintegy 90 %-a láthatatlan marad számunkra.
Ezt nevezik a szakértők virtuális víznek is (bár ténylegesen elfogy).
Az alábbiakban néhány hétköznapi példával igyekszünk szemléltetni és bemutatni néhány terméken keresztül azt, hogy előállításukhoz valójában mennyi vizet is használnak el.
1 db tojás: cca. 20 liter
1 db szelet kenyér: cca. 44 liter
1 csésze kávé: cca. 145 liter
1 db alma: cca. 125 liter
1 db póló: cca. 2700 liter
1 db farmernadrág: cca. 8000 liter
1 kg marhahús: cca. 16000 liter
Érdekesség: egy szarvasmarha számára a szükséges takarmány előállításához több mint hárommillió liter vízre van szükség. Ehhez még hozzájön az a nagyjából 24-25 000 liter víz, amelyet az élő állat elfogyaszt élete folyamán, és nagyjából további 7-7500 liter az felneveléséhez szükséges istálló fenntartásához, valamint az elengedhetetlen szállításhoz és végül az állat levágáshoz és feldolgozásához. Így megközelítőleg 3,1 millió liter víz szükséges körülbelül 200 kg marhahús előállításához. Ezt ha visszaosztjuk, kiderül, mennyi 1 kg marhahús előállításának a vízigénye.
Egy normál reggeli elkészítése is rengeteg vizet igényel, de hasonlóképpen sokat "fogyasztanak" a műanyag palackok, de az elfogyasztott alkoholos italok vízfelhasználása is jelentős. Igaz ez a sörre, borra egyaránt, de rövid italokra is. Egy háromcentes whisky előállításához 50-65 liter vizet használnak fel. S milyen gyoesan legurul a torkunkon?
Vannak erőforrások, melyek kiváltása, helyettesítése gyorsabban megoldható (nyersolaj, napenergia, szélenergia, vízenergia, etc.), míg az élethez elengedhetetlenül nélkülözhetetlen víz nélkül nem lehet létezni, emiatt az vízhez, a tiszta vagy tisztítható vízhez való megfelelő mennyiségű hozzáférés a jövő egyik alapkérdése, a fennmaradásunk kulcsa.
Sajnos, ma sem jut a Földünkön mindenki elegendő mennyiségű tiszta vízhez, ezért nekünk, akiknek ez alapvetően megadatik, kiemelten óriási a felelősségünk, hogy óvatosan, takarékosan és tudatosan gazdálkodjunk a számunkra elengedhetetlen és nélkülözhetetlen erőforrással.
Az alábbi weboldalon kalkuálhatod az egyéni vízfogyasztásod, vízlábnyomod is: https://waterfootprint.org/en/
Óvd a vizet, takarékoskodj vele! Használd ésszerűen a vízerőforrásainkat!
A tiszta víz és a józan ész legyen Veled!