Így tűnik el a házipor-atka végleg az otthonodból
A mai száraz, meleg lakásokban a házipor-atka jelenti az egészségedet fenyegető egyik legnagyobb veszélyt. Jelenléte allergiát, asztmát okozhat, egy életre tönkre teheti az egészségedet. Ha felismered a bajt, védekezni már könnyebb lesz ellene.
Miért kell az atkát kiirtani? Házipor atka. Megoldás a házipor atka ellen. Párásítás. Házipor atka veszélyének csökkentése. Párásító készülék. A párásító feladata. Megfelelő relatív páratartalom.
A mai száraz, meleg lakásokban a házipor-atka jelenti az egészségedet fenyegető egyik legnagyobb veszélyt. Jelenléte allergiát, asztmát okozhat, egy életre tönkre teheti az egészségedet.
Ha felismered a bajt, védekezni már könnyebb lesz ellene!
Tudtad az atkáról?
- A házipor-atka ürüléke a legerősebb allergiakeltő anyag a lakásban.
- Egy franciaágyban akár 2 millióan is élhetnek, s kéthavonta szaporodnak.
- Hagyományos eszközökkel nem lehet eltávolítani a kárpitos bútorokból.
- A házipor-atka nedves, párás környezetben szaporodik leggyorsabban.
- Ma már léteznek garantáltan eredményes módszerek az atka elpusztítására és az otthonod hatékony tisztítására.
Miért kell az atkát kiírtani?
A lakás kárpitos bútorai és szőnyegei ideális otthont nyújtanak parányi, pókszerű élőlényeknek, a házipor-atkáknak. Ezek a szabad szemmel nem látható kis élősködők belőlünk táplálkoznak: fő eledelük a testünkről lehulló hámszövet, az apró bőrdarabkák.
Ott élnek, ahol terített asztal várja őket: az ágyban, kanapéban, párnázott székeken. Ott esznek, ürítenek és szaporodnak. Egy nőstény 50 tojást rak le, a tojásból 20 nap alatt lesznek kifejlett példányok, s már mennek is lerakni tojásaikat.
Egy gramm porban akár 15 ezer atka is lapulhat, egy dupla ágy kétmilliót is eltart. Elpusztult testük és kiszáradt ürülékük az a finom, szürke porfelhő, ami felszáll az ágyból, amikor a fejed alvásra hajtod. Ez az a finom por, melyet gyermeked éjszakáról-éjszakára belélegez. Ez az a por, ami reggelre kiszárítja a száját, könnyezteti a szemét, nehézzé teszi a légzését.
Ezektől az élősködőktől a hagyományos eszközökkel szinte lehetetlen megszabadulni. Nincs az a porszívó, ami fel tudná tartóztatni őket. A házipor-atka által „termelt” por 5-15 mikrométer nagyságú szemcsékből áll.
A porszívók többségének a szűrőjén pedig legalább 50 mikrométer nagyságúak a lyukak. A száraz atkaürülék úgy hullik keresztül a textil, vagy papír porzsákok rácsos szerkezetén, mintha csak homokot öntenél egy hálós szatyorba!
Nem is ígérhetünk azonnali megoldást. Ez nem az a pillanat, amikor a tévéből előugrik a reklámokból ismert arc és megmutatja, hogyan tudnád egy csapásra, erőfeszítés és áldozat nélkül eltüntetni a koszt az otthonodból.
Nem. A megoldásért, az egészséged megőrzéséért Neked is tenned kell valamit.
Ma már hatásos eszközök állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy útját álljuk ennek az inváziónak. Kérdés csak az, hogy tényleg akarod-e? És ez nem egy költői kérdés: hiszen az egészséged, az életed múlik rajta.
Első lépés: párásítás
Ne tévesszen meg, hogy az atka nedves, párás környezetben szaporodik legerőteljesebben. Ez nem a levegőre vonatkozik! Az atka kedvenc élőhelye az ágy, az ágynemű. Szaporodásához az ébredés utáni szundikálás és ágyban fekvés teremti meg az ideális körülményeket. Ilyenkor ugyanis a testünk hőmérséklete és kipárolgása is megnő. Meleg, párás környezetet teremtünk.
A levegőben lévő pára más miatt fontos. Olvashattad, hogy nem is az atka a veszélyes, hanem az a finom por, amit élete során maga után hagy. Minél szárazabb a szoba levegője, ez a finom por annál szabadabban lebeg a légtérben.
Ha párásabb a szobai levegő, akkor az atkapor egy része a párától nehezebbé válik és leülepedik a padlóra és a bútorokra is. A leülepedett port pedig a rendszeres porszívózás eltünteti a padlóról. Ekkor akár jól jöhet egy rendszeresen akár naponta elinduló automata robotporszívó is.
Atkaellenes koalíció élén a párásító
Ha szeretnéd csökkenteni a házipor-atka keltette veszélyt, akkor mindenképpen használj az alapos takarítás mellett rendszeresen párásító készüléket is.
Egy korszerű párásító állandó szinten tartja a helyiség páratartalmát.
Nem engedi sem a túlzott kiszáradást, sem pedig azt, hogy a túl magas páratartalom miatt penészesedés alakuljon ki.
Ne feledd, hogy a nyirkos, túl nedves lakás éppen olyan egészségtelen, mint a túlzott szárazság. Egy megfelelő párásítóval mindkettő elkerülhető.
A párásítónak az a feladata, hogy a helyiségben a relatív páratartalmat 50 százalék körüli értéken, de mindenképpen 40-60 százalék között tartsa.
Ha ennél szárazabb a helyiség, akkor száraznak érzed bent a bőröd, éjjel kiszárad a szád, kipirul és száraz érzésű lesz az arcod, eldugul az orrod és rendszeresen köhögésre kényszerülsz. A köhögést a levegőben szálló por és atkapor okozza, melyek folyamatosan ingerlik a légutaidat. Ezt is elkerülheted egy párásító rendszeres használatával.